Ertuğrul Kürkçü'nün "demokratikleşme paketi" yorumu:

“Hamam eski hamam, ortada yeni tas var mı, bilmiyoruz” ifadelerini kullanan Ertuğrul Kürkçü, “Paket getirdikleriyle değil getirmedikleri bakımından önem kazandı dedi

Ertuğrul Kürkçü, paketin çözüm sürecine katkısı olmadığını söyledi.
Pakette ilerleme olarak sunulan çeşitli maddelerin zaten Kürtlerin aştığı yasaklarla ilgili olduğunu belirtti.
Yaptığı açıklamada “Bu paket, Kürt halkının ve çeşitli toplum kesimlerinin mücadeleleriyle getirdikleri noktaların kabulünden ibaret. Ama bu taleplerin çok küçük kısmının karşılandığını görüyoruz. Bir demokratikleşme yaratmıyor. W, X, Q harflerinin günlük kullanımı kabul gördüyse; bu, yasaklar aşılabildiği için sağlanmıştır. Kürtler çoktan mahkumiyetleri göğüsleyerek bunları sağladı. Yasak olmaktan çıkartılması halkın yasak olmaktan çıkartması anlamında. Başörtünün serbest olma meselesinde de öyle. Başörtülüler kamu alanında çalışmaya devam etmek için gösterdikleri çabanın sonucunu almış oldular.”

Kürkçü yaptığı açıklamada partiler ve seçim kanununun değişmesi; seçim barajının kaldırılması, eşit temsil hakkı ve yerel parlamentoların sağlanması, yerel yönetim özerkliği gibi konularda hiçbir adım atılmadığını da vurguladı.

Seçim sistemine dair önerilerin de “AKP açısından sabit yada ileriye götüren, BDP'lileri engelleyen bir formül” olduğunu ifade etti.

Cezaevlerindeki Kürt tutsakların lehine bir düzenlemenin de pakette yer almamasını eleştiren Kürkçü, “Hak mücadelesi sürdüren aktivistlerin kanunsuz şekilde tutuklanarak rehin alınma gerçeğinin değişmesini beklerdik. Bu önemliydi. Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik yapılmayarak yargıçların ve emniyetin keyfi tutuklamalara yol açmasına sınırlama getirilmemiş oldu. Hem de yeni koğuşturmaların önünü almadığı gibi, rehin alma politikasının kapısı açık kalıyor” dedi.

Ana dilde eğitim konusundaki düzenlemeyi ise “eşitsizlikleri derinleştiren, kendi dilinde eğitimi sadece parası olanlara serbest bırakan bir adım” şeklinde yorumlayan Kürkçü, bunun da hemen sağlanmayacağını, parlamenter sürecin ve müfredata dair düzenlemenin gerekeceğini belirtti.

“Hamam eski hamam, ortada yeni tas var mı, bilmiyoruz” ifadelerini kullanan Ertuğrul Kürkçü,
“Paket getirdikleriyle değil getirmedikleri bakımından önem kazandı; Kürtler çözüm için egemenlik paylaşımı öneriyor, hükümet ise bunu gündeme almadığı gibi Kürtlerin toplumsal, kültürel hayatta kazanmış olduklarını mevzuata dahil ederek aslında sistemi sürdürüyor. ‘Çözüm süreci' enerjisi açısından paketin katkı sağladığını söylemek çok zor. Kürdistan'da ve Türkiye'de yaşayan halklar bu paketten sonra, kendileri kazanmadıktan sonra hiçbir şeyin kazanılamayacağını bir daha öğrenmiş oldu” dedi.